2018 Yeni VW Polo İzlenimleri (İncelemeler)

2018 Yeni VW Polo İzlenimleri

Ana Sayfa | Blog | 2018 Yeni VW Polo İzlenimleri (İncelemeler) - 5.2.2018 2

2018 Yeni VW Polo İzlenimleri

Arabalar ile ilgili yazmak hele ki bir inceleme yazısı hiç de hayal edemediğim birşeydi. Çünkü motosiklet ile tanıştığımdan beri arabalara olan ilgim neredeyse bitmişti. Oysa gelişen teknolojiler ve kalitelisi artan arabalar sürdükçe insan bir kaç kelime de olsa yazmak istiyor. Bu bir incelemeden ziyade, deneyim / izlenim yazıdır. Hemen hemen bir çok kaynaktan Yeni Polo hakkında detaylı teknik bilgiler içeren...

Bu bir incelemeden ziyade, deneyim / izlenim yazıdır. Hemen hemen bir çok kaynaktan Yeni Polo hakkında detaylı teknik bilgiler içeren yazılara rastlayabilirsiniz. Benim burada bahsetmek istediğim daha çok bir arabanın insana yaşattıkları, yoldaki deneyimi ve bu modelin başka araçlara oranla kıyaslaması hakkında olacak.

Uzun süreli kiralamalarda çoğu firma size sıfır km araç tahsis eder. Aracınız hazırlanana kadar da size muadil bir araç sunarlar. İşte tam da böyle bir anda beni arayan Müşteri Temsilcisi, Muadil olarak yakınımda yeni polo olduğunu söyledi. Kısa sürede aracı teslim ettiler.


Yeni Polo Highline 1.0 Benzinli Otomatik olan modeli idi. Henüz daha üç bin km'de. İlk dikkatimi çeken elbette o kocaman 8" lik bilgi ekranı oldu. Çok donanımlı ve aradığınız herşeyin o dokunmatik ekrandan kontrol edilebiliyor olması son derece iyi bir his. 

İçi inanılmaz geniş. Dışarıdan baktığınızda hiçte beklemediğiniz şekilde olan polo içine girdiğinizde Alis Harikalar diyarına doğru sizi yolculuğa çıkarıyor. Koltuklar son derece rahat sanırım daha önce Audi dahil hiç bu kadar rahat bir koltukta oturmamıştım. Sırtınızı tamamen kavrıyor sanki tam da sizin ölçülerinize göre özel olarak yapılmış gibi.

Direksiyon kaplaması ve şekli çok iyi. İlk başlarda direksiyon biraz küçük gibi gözüksede kullandıkça normal olduğunu anlıyorsunuz. Ayrıca direksiyon serçe parmakla bile idare edilecek kadar hafif. Şaşılacak derecede kolay bir sürüşü var Polo'nun. Araba kendisi sizin yerinize herşeyi hallediyor. Ama hakimiyetin tamamen kendinizde olduğunu biliyorsunuz. Kendinizi siz sadece yola veriyorsunuz ve Polo sizin için herşeyi hallediyor.

Şehir içinde
 7.0 litre ortalama benzin tüketimi var, Biraz uzun yol yapayım derseniz 6.0 litre ye düşüyor. Elbette Eğitici modda kalıp zorlarsanız 5.5 litreyi de görmeniz mümkün ama yeni polo 1.0 ve 3 silindir motora göre az yakmıyor. Gelişmiş yakınlık sensörleri, arka ayna karartması led gündüz farları ve arabanın içindeki ön konsoldaki led çizgileri inanılmaz güzel. VW Polo kendi boyutlarından beklenmeyecek derecede iyi. 

Ben genelde Sedan arabaları tercih ederim lakin yeni Polo sahip olduğu donanım ve sürüş hissi ile beni gerçekten mest etti.

Ses sistemi bir arabanın sahip olduğu en üst düzey deneyimi sunduğunu garanti edebilirim. Cep telefonumu bağlayıp Yüksek Çözünürlük ses dosyalarımı çaldığımda yaşattığı ses deneyimi çok tatmin edici. Üstelik ekran üzerinden sesin nereden gelmesini istiyorsanız rahatlıkla yönetebiliyorsunuz. Baslar ve Tezler sanki Hight End bir kulaklıkla dinliyormuşçasına bozulmadan geliyor üstelik hunharca sesi sonuna kadar açmaktan korkmadan. 

Performans testi yapmak için gazı köklüyorum anında vites küçülterek çok güzel bir ivmelenme sergiliyor. Bunu yaparkende 3 silindirin güzel tınısıyla egzosundan hiçte beklemediğim güzellikte bir ses geliyor. Mutlu oluyorum yanaklarım azda olsa kulaklarıma doğru çekiliyor. Eh nede olsa eski motorum sadece 188 kilo ağırlığında 3 silindirli ve 115hp bir naket motor olunca 9 saniyede 200km hıza çıkıp yediğim G kuvveti ile hücrelerim kendinden geçtiğindeki hisse zerre yaklaşamıyorum ama yinede keyif alıyorum. 

VW son zamanlarda yaptığı daha kaslı ve V şeklinde çizgilerle yeni araçlarının tasarımlarını çok iyi hale getirerek albeniyi artırdı diye düşünüyorum.

Yakın zamanda bir Tiguan testi yaptım. Gerçekten çok keyifliydi. Tiguan sürerken, sanki Yeni Polo'yu sürüyormuş hissine kapıldım. VW o kadar güzel bir araç yapmışki, Polo varken neden Tiguan alayım ki bile diyebilirsiniz. Elbette Tiguan daha yüksek daha yeniş ancak inanın içinde iken bunu o kadar da hissetmiyorsunuz.

Daha üst paketlerinde bahsi geçen özellikleri de yeni poloyu daha çekici kılıyor elbette. Bir kaç eksi yönünü bulmaya çalışıyorum ama Bagaj kapağının kendiliğinden yukarı açılmaması ve kolayca kapanmaması dışında  rahatsız eden birşey neredeyse yok. 

Ve maalesef, kiralamasını yaptığım asıl araç bir kamyon tepesinde açılmamış poşetiyle geldi. Arabanın içine girmemle 3 asır geriye gitmem bir oldu. Birde kontağı çevirip eve kadar sürdüğümde ise yeni poloyu çok fazla özleyeceğimi anladım.  
Bu sayede arabalardan tekrardan soğudum. Ve şimdi arkama yaslandım ( sigara içseydim eğer tam da o an bu an olurdu ) Tüm bu yaşadıklarımdan sonra bilindik bir söz parmaklarımdan rahatça klavyeye döküldü "
Almanlar araba yapmayı gerçekten biliyor." 

Hoşça Dostça

 http://alialtuntas.net/blog/detay/3/12/2018-Yeni-VW-Polo-Izlenimleri
2018 Yeni VW Polo İzlenimleri